top of page

Technologie cięcia

W poniższych tabelach przedstawiamy w kilku słowach technologie cięcia plazmowego, laserowego i wodnego.
Cięcie laserowe

 

Cięcie laserowe jest to najnowocześniejsza znana metoda termicznego rozdzielania materiału. Jest bardzo precyzyjne i szybkie. Umożliwia obróbkę różnych rodzajów stali oraz stopów metali nieżelaznych, a ich zakres zależy od zastosowanego źródła lasera.

Używana przez nas technologia Fiber generuje wiązkę oraz przesyła ją do głowicy za pomocą światłowodu. Laser Fiber posiada światłowodowe źródło oraz światłowodowe prowadzenie wiązki lasera, co daje znakomite rezultaty cięcia, wysoką sprawność oraz doskonałą jakość wiązki. Długość uzyskanej fali lasera jest wielokrotnie mniejsza niż lasera CO2, co daje możliwość uzyskania wyższego skupienia energii oraz cięcia materiałów bardziej refleksyjnych, z którymi dotychczasowe technologie sobie nie radziły. Technologia Fiber pozwala na eliminację kosztownych i uciążliwych w serwisowaniu elementów prowadzenia wiązki – systemu luster wraz z akcesoriami. Prowadzenie odbywa się teraz poprzez niezawodny i bezobsługowy przewód światłowodu. Dzięki różnicom fizycznym wiązki lasera, a mianowicie ponad dziesięciokrotnie mniejszej długości fali oraz znacznie wyższej gęstości energii, jesteśmy w stanie uzyskać wzrost prędkości i dokładności cięcia. Do działania wycinarki laserowej Fiber nie są już potrzebne gazy o wysokiej czystości, a do prowadzenia wiązki nie jest używany dwutlenek węgla, tak jak w przypadku laserów CO2.

Różnice między technologią CO2 a Fiber :

- laser Fiber nie ma części ruchomych, jak turbina,
- jest kompletnie szczelny i nie wymaga ciągłego utrzymywania określonego ciśnienia w rezonatorze, nie ma też pompy próżniowej,
- nie występuje konieczności wymiany filtrów, wentylatorów czy kwarcowych rur, ponieważ ich nie ma,
- nie ma luster w rezonatorze – nie ma optyki wewnętrznej,
- nie ma luster optyki zewnętrznej, nie ma harmonijek,
- nie ma strat w postaci powietrza czy azotu, pompowanego w drogę wiązki,
- nie ma generatora; nie ma lampy, nie ma więc potrzeby jej wymiany,
- laser w ogóle nie zużywa gazów rezonatorowych,
- laser wymaga minimalnego chłodzenia,
- laser Fiber zajmuje znacznie mniej miejsca niż laser CO2, i nie wymaga kotwiczenia,

Cięcie plazmowe

 

Cięcie plazmowe ( metodą plazmową ) jest to proces cięcia metali (stali, stopów aluminium, stopów miedzi itp.) przy zastosowaniu łuku plazmowego. Źródłem ciepła topiącym metal jest łuk plazmowy jarzący się między elektrodą a obrabianym materiałem, co pozwala na obróbkę materiałów które dobrze przewodzą prąd. Duży i szybki rozwój tej technologii od wielu lat sprawił, że w pewnych przypadkach technologia cięcia plazmą stała się konkurencyjna do cięcia laserowego, z racji na coraz większy zakres ciętych materiałów, grubość i jakość cięcia. Pozwoliło na to zastosowanie plazmy High Definition ( HD) dostępnej również w naszej ofercie, gdzie cięcie odbywa się w osłonie gazów wirujących, które zawężają łuk plazmowy. Wiązka staje się skupiona a krawędzie ciętego elementu są mniej ukośne, cięcie odbywa się szybciej i dokładniej. W technologii HD zastosowaliśmy chłodzenie cieczą, co pozwala na przedłużenie żywotności części eksploatacyjnych.

Wykorzystywane gazy w cięciu plazmowym :

- argon ( doskonały do zajarzania i podtrzymywania łuku, stosowany razem z wodorem)
- wodór ( cięcie stali austenitycznych i stopów lekkich, używany w połączeniu z argonem lub azotem)
- azot ( cięcie z dużymi prędkościami bez utleniania krawędzi, ogranicza powstawanie nawisów)
- tlen ( do wydajnego cięcia stali niskostopowych, gwarantuje uzyskanie gładkiej powierzchni cięcia)
- powietrze ( najpopularniejszy gaz plazmotwórczy)

Zalety cięcia plazmowego:

- wysoka prędkość cięcia,
- szybkie przebijanie materiału,
- wąska strefa wpływu ciepła dzięki miejscowemu działaniu temperatury i prędkości cięcia
- mała szczelina cięcia,
- możliwość cięcia materiałów cienkich bez nadpalania,
- atrakcyjna korelacja ceny do jakości,
- szerokie spektrum możliwości cięcia od 0,5 mm aż do 100mm
- skuteczne cięcie w pionie i ukosowanie stali konstrukcyjnej o grubości do 30mm
- łatwa automatyzacja procesu cięcia – intuicyjne oprogramowanie Wrykrys, Lantek.

Wady cięcia plazmowego :

- duży hałas
- silne promieniowanie UV,
- duża ilość gazów i dymów ( oferujemy systemy odciągowe)
- zmiany w strefie wpływu cięcia,
- trudności w utrzymaniu prostopadłości krawędzi (tutaj polecamy plazmę High Definition).

Cięcie plazmowe ( metodą plazmową ) jest ekonomicznym i dobrym jakościowo rozwiązaniem dla materiałów ze stali konstrukcyjnej o grubości poniżej 30 mm, stali stopowej i kolorówki.

 

Cięcie wodą

 

Cięcie strumieniem wody, czyli rozdzielanie materiału za pomocą strumienia wody z lub bez dodatku ścierniwa jest przeznaczony do każdego rodzaju materiałów, od metalu po szkło i drewno. Dodatkowo, jeżeli obrabiany materiał nie może zostać poddany działaniu wysokiej temperatury, to ze względu na brak wpływu strefy ciepła, cięcie wodą jest jedyną możliwością. Brzegi ciętych elementów nie nadtapiają się, zachowując przy tym bardzo wysoką jakość krawędzi (nie wymagającą dodatkowej obróbki). Cięcie strumieniem wodnym można zastosować dla tworzyw sztucznych, pleksi, PVC, gumy, gąbki, szkła, kamienia, skóry. Maszyna używająca tej technologii spręża wodę do kilku tysięcy atmosfer aby następnie przekazać ją do sterowanej komputerem głowicy tnącej gdzie znajduje się malutka kryza o średnicy ułamka mm. W tym miejscu olbrzymia energia ukryta w ciśnieniu zamienia się w energię kinetyczną, a woda nabiera ogromnej prędkości bliskiej 1000m/s i przecina materiał o dowolnej grubości.

Zalety cięcia strumieniem wody:

- znikomy odpad materiału dzięki małej szerokości cięcia,
- niska temperatura cięcia ( ok 40 stopni) , brak odbarwienia i utwardzenia termicznego krawędzi ciętych detali, niemal doskonała jakość krawędzi nawet przy ukosie,
- ogromna rozpiętość wielkości ciętych elementów : od bardzo małych do ogromnych,
- możliwość obróbki materiałów twardych (kamień, stal itp.) oraz delikatnych (szkło, guma itp.) do grubości 200 mm,
- powtarzalność wykonanych elementów,
- brak oparów lub gazów powstających podczas cięcia innymi metodami ,
- szeroki zakres możliwości materiałowych, i grubości materiałów,
- większa precyzja w przypadku części skomplikowanych i niewielkich.

Technologia cięcia strumieniem wodnym jest metodą nie wymagającą użycia żadnych środków chemicznych, a zatem tym samym jest przyjazna środowisku – co w dzisiejszych czasach dla wielu firm ma kluczowe znaczenie. Drugim czynnikiem, dla której warsztaty wyposażone w plazmę lub laser kupują precyzyjne przecinarki wodne to chęć cięcia materiałów nieprzewodzących, których cięcie było niemożliwe dotychczasową metodą.

 

bottom of page