top of page

Technologie cięcia

W poniższych tabelach przedstawiamy w kilku sÅ‚owach technologie ciÄ™cia plazmowego, laserowego i wodnego.
​
Cięcie laserowe

 

CiÄ™cie laserowe jest to najnowoczeÅ›niejsza znana metoda termicznego rozdzielania materiaÅ‚u. Jest bardzo precyzyjne i szybkie. Umożliwia obróbkÄ™ różnych rodzajów stali oraz stopów metali nieżelaznych, a ich zakres zależy od zastosowanego źródÅ‚a lasera.

Używana przez nas technologia Fiber generuje wiÄ…zkÄ™ oraz przesyÅ‚a jÄ… do gÅ‚owicy za pomocÄ… Å›wiatÅ‚owodu. Laser Fiber posiada Å›wiatÅ‚owodowe źródÅ‚o oraz Å›wiatÅ‚owodowe prowadzenie wiÄ…zki lasera, co daje znakomite rezultaty ciÄ™cia, wysokÄ… sprawność oraz doskonaÅ‚Ä… jakość wiÄ…zki. DÅ‚ugość uzyskanej fali lasera jest wielokrotnie mniejsza niż lasera CO2, co daje możliwość uzyskania wyższego skupienia energii oraz ciÄ™cia materiaÅ‚ów bardziej refleksyjnych, z którymi dotychczasowe technologie sobie nie radziÅ‚y. Technologia Fiber pozwala na eliminacjÄ™ kosztownych i uciążliwych w serwisowaniu elementów prowadzenia wiÄ…zki – systemu luster wraz z akcesoriami. Prowadzenie odbywa siÄ™ teraz poprzez niezawodny i bezobsÅ‚ugowy przewód Å›wiatÅ‚owodu. DziÄ™ki różnicom fizycznym wiÄ…zki lasera, a mianowicie ponad dziesiÄ™ciokrotnie mniejszej dÅ‚ugoÅ›ci fali oraz znacznie wyższej gÄ™stoÅ›ci energii, jesteÅ›my w stanie uzyskać wzrost prÄ™dkoÅ›ci i dokÅ‚adnoÅ›ci ciÄ™cia. Do dziaÅ‚ania wycinarki laserowej Fiber nie sÄ… już potrzebne gazy o wysokiej czystoÅ›ci, a do prowadzenia wiÄ…zki nie jest używany dwutlenek wÄ™gla, tak jak w przypadku laserów CO2.

Różnice miÄ™dzy technologiÄ… CO2 a Fiber :

- laser Fiber nie ma części ruchomych, jak turbina,
- jest kompletnie szczelny i nie wymaga ciÄ…gÅ‚ego utrzymywania okreÅ›lonego ciÅ›nienia w rezonatorze, nie ma też pompy próżniowej,
- nie wystÄ™puje koniecznoÅ›ci wymiany filtrów, wentylatorów czy kwarcowych rur, ponieważ ich nie ma,
- nie ma luster w rezonatorze – nie ma optyki wewnÄ™trznej,
- nie ma luster optyki zewnętrznej, nie ma harmonijek,
- nie ma strat w postaci powietrza czy azotu, pompowanego w drogÄ™ wiÄ…zki,
- nie ma generatora; nie ma lampy, nie ma więc potrzeby jej wymiany,
- laser w ogóle nie zużywa gazów rezonatorowych,
- laser wymaga minimalnego chłodzenia,
- laser Fiber zajmuje znacznie mniej miejsca niż laser CO2, i nie wymaga kotwiczenia,

Cięcie plazmowe

 

CiÄ™cie plazmowe ( metodÄ… plazmowÄ… ) jest to proces ciÄ™cia metali (stali, stopów aluminium, stopów miedzi itp.) przy zastosowaniu Å‚uku plazmowego. ŹródÅ‚em ciepÅ‚a topiÄ…cym metal jest Å‚uk plazmowy jarzÄ…cy siÄ™ miÄ™dzy elektrodÄ… a obrabianym materiaÅ‚em, co pozwala na obróbkÄ™ materiaÅ‚ów które dobrze przewodzÄ… prÄ…d. Duży i szybki rozwój tej technologii od wielu lat sprawiÅ‚, że w pewnych przypadkach technologia ciÄ™cia plazmÄ… staÅ‚a siÄ™ konkurencyjna do ciÄ™cia laserowego, z racji na coraz wiÄ™kszy zakres ciÄ™tych materiaÅ‚ów, grubość i jakość ciÄ™cia. PozwoliÅ‚o na to zastosowanie plazmy High Definition ( HD) dostÄ™pnej również w naszej ofercie, gdzie ciÄ™cie odbywa siÄ™ w osÅ‚onie gazów wirujÄ…cych, które zawężajÄ… Å‚uk plazmowy. WiÄ…zka staje siÄ™ skupiona a krawÄ™dzie ciÄ™tego elementu sÄ… mniej ukoÅ›ne, ciÄ™cie odbywa siÄ™ szybciej i dokÅ‚adniej. W technologii HD zastosowaliÅ›my chÅ‚odzenie cieczÄ…, co pozwala na przedÅ‚użenie żywotnoÅ›ci części eksploatacyjnych.

Wykorzystywane gazy w cięciu plazmowym :

- argon ( doskonały do zajarzania i podtrzymywania łuku, stosowany razem z wodorem)
- wodór ( ciÄ™cie stali austenitycznych i stopów lekkich, używany w poÅ‚Ä…czeniu z argonem lub azotem)
- azot ( ciÄ™cie z dużymi prÄ™dkoÅ›ciami bez utleniania krawÄ™dzi, ogranicza powstawanie nawisów)
- tlen ( do wydajnego cięcia stali niskostopowych, gwarantuje uzyskanie gładkiej powierzchni cięcia)
- powietrze ( najpopularniejszy gaz plazmotwórczy)

Zalety cięcia plazmowego:

- wysoka prędkość cięcia,
- szybkie przebijanie materiału,
- wąska strefa wpływu ciepła dzięki miejscowemu działaniu temperatury i prędkości cięcia
- mała szczelina cięcia,
- możliwość ciÄ™cia materiaÅ‚ów cienkich bez nadpalania,
- atrakcyjna korelacja ceny do jakości,
- szerokie spektrum możliwości cięcia od 0,5 mm aż do 100mm
- skuteczne cięcie w pionie i ukosowanie stali konstrukcyjnej o grubości do 30mm
- Å‚atwa automatyzacja procesu ciÄ™cia – intuicyjne oprogramowanie Wrykrys, Lantek.

Wady cięcia plazmowego :

- duży hałas
- silne promieniowanie UV,
- duża ilość gazów i dymów ( oferujemy systemy odciÄ…gowe)
- zmiany w strefie wpływu cięcia,
- trudności w utrzymaniu prostopadłości krawędzi (tutaj polecamy plazmę High Definition).

CiÄ™cie plazmowe ( metodÄ… plazmowÄ… ) jest ekonomicznym i dobrym jakoÅ›ciowo rozwiÄ…zaniem dla materiaÅ‚ów ze stali konstrukcyjnej o gruboÅ›ci poniżej 30 mm, stali stopowej i kolorówki.

 

Cięcie wodą

 

CiÄ™cie strumieniem wody, czyli rozdzielanie materiaÅ‚u za pomocÄ… strumienia wody z lub bez dodatku Å›cierniwa jest przeznaczony do każdego rodzaju materiaÅ‚ów, od metalu po szkÅ‚o i drewno. Dodatkowo, jeżeli obrabiany materiaÅ‚ nie może zostać poddany dziaÅ‚aniu wysokiej temperatury, to ze wzglÄ™du na brak wpÅ‚ywu strefy ciepÅ‚a, ciÄ™cie wodÄ… jest jedynÄ… możliwoÅ›ciÄ…. Brzegi ciÄ™tych elementów nie nadtapiajÄ… siÄ™, zachowujÄ…c przy tym bardzo wysokÄ… jakość krawÄ™dzi (nie wymagajÄ…cÄ… dodatkowej obróbki). CiÄ™cie strumieniem wodnym można zastosować dla tworzyw sztucznych, pleksi, PVC, gumy, gÄ…bki, szkÅ‚a, kamienia, skóry. Maszyna używajÄ…ca tej technologii spręża wodÄ™ do kilku tysiÄ™cy atmosfer aby nastÄ™pnie przekazać jÄ… do sterowanej komputerem gÅ‚owicy tnÄ…cej gdzie znajduje siÄ™ malutka kryza o Å›rednicy uÅ‚amka mm. W tym miejscu olbrzymia energia ukryta w ciÅ›nieniu zamienia siÄ™ w energiÄ™ kinetycznÄ…, a woda nabiera ogromnej prÄ™dkoÅ›ci bliskiej 1000m/s i przecina materiaÅ‚ o dowolnej gruboÅ›ci.

Zalety cięcia strumieniem wody:

- znikomy odpad materiału dzięki małej szerokości cięcia,
- niska temperatura cięcia ( ok 40 stopni) , brak odbarwienia i utwardzenia termicznego krawędzi ciętych detali, niemal doskonała jakość krawędzi nawet przy ukosie,
- ogromna rozpiÄ™tość wielkoÅ›ci ciÄ™tych elementów : od bardzo maÅ‚ych do ogromnych,
- możliwość obróbki materiaÅ‚ów twardych (kamieÅ„, stal itp.) oraz delikatnych (szkÅ‚o, guma itp.) do gruboÅ›ci 200 mm,
- powtarzalność wykonanych elementów,
- brak oparów lub gazów powstajÄ…cych podczas ciÄ™cia innymi metodami ,
- szeroki zakres możliwoÅ›ci materiaÅ‚owych, i gruboÅ›ci materiaÅ‚ów,
- większa precyzja w przypadku części skomplikowanych i niewielkich.

Technologia ciÄ™cia strumieniem wodnym jest metodÄ… nie wymagajÄ…cÄ… użycia żadnych Å›rodków chemicznych, a zatem tym samym jest przyjazna Å›rodowisku – co w dzisiejszych czasach dla wielu firm ma kluczowe znaczenie. Drugim czynnikiem, dla której warsztaty wyposażone w plazmÄ™ lub laser kupujÄ… precyzyjne przecinarki wodne to chęć ciÄ™cia materiaÅ‚ów nieprzewodzÄ…cych, których ciÄ™cie byÅ‚o niemożliwe dotychczasowÄ… metodÄ….

 

bottom of page